Izvēlne
foto Kaspars Filips Dobrovolskis www.kafido.com-155.jpg

Alus veidu dažādība

Šodien pasaulē sastopamas ap 1000 dažādu alus šķirņu. Tās atšķir pēc krāsas, dzidruma, aromāta, garšas un stipruma. Lai arī visiem aliem sastāvdaļas ir vienas un tās pašas, atšķiras to šķirnes, kā arī brūvēšanas
process.

Lai neapmaldītos ciparos un nosaukumos, visus populārākos pasaules alus var iedalīt divās lielās grupās. Tie ir Ale un Lager tipa ali. Abām grupām, protams, ir ļoti daudz dažādu alus šķirņu, ko nosaka atšķirīgu izejvielu izvēle, aldara meistarība un amata noslēpumi.

Eila tipa alus ir vēsturiski senākais alus ,par kuru izcelsmi vēl šobrīd strīdas vēsturnieki!. Eilu brūvēšanai tiek izmantoti augšējie rūgšanas raugi (t.i., pēc alus raudzēšanas raugi veido biezu slāni tvertnes augšpusē), un pats rūgšanas process notiek pie augstākas temperatūrām (istabas temperatūras vai pat augstāk )

Lager tipa ali populāri kļuva tikai pavisam nesen, tikai ap 19. gadsimta sākumu. To pieprasījums auga strauji un tas šobrīd ir iecienītākais alus veids visā pasaulē. Lager tipa alus raudzēšanai tiek izmantoti mazāk aktīvie Lager tipa raugi, un šie galvenokārt ir apakšējās rūgšanas raugi (t.i., pēc alus raudzēšanas tie nosēstas tvertnes apakšpusē – konusā), un raudzēšanas temperatūras ir zemākas. Starp citu – Latvijā brūvētie ali galvenokārt ir Lager tipa ali.

 

I5D_8254.JPG

Populārākie alus veidi

Belgian White jeb Witbier

Beļģijas – Holandes reģiona kviešu alus. Šim alus veidam vēsture jau ļoti sena, bet tieši pēdējos 60 gadus pateicoties leģendāram aldarim Pierre Celis notiek šī alus stila atdzimšana. 

Īpašās garšas noslēpums ir dažādas pievienotās garšvielas – koriandrs, dažādu augļu miziņas un citas garšvielas. Tas ir īpaši necaurspīdīgs, jo rauga nogulsnes netiek filtrētas.

Izcils šī alus veida piemērs - Grimbergen Blanche.

American Pale Ale

Šis alus ir amerikāņu versija klasiskajam britu alus veidam – Pale ale. American Pale ale ( vai APA) sāk ražot ap 1980. gadu sākumu. APA galvenā atšķirība no britu alus ir , ka raudzēšanā tiek izmantotas daudzas jaunas Amerikā audzētas apiņu šķirnes, piemēram, Cascade, Amarillo, Citra, Simcoe un daudz citas. Apa garšu raksturo viegls rūgtums. Alk. No 5% līdz 6 %.

APA alus veida izcils piemērs - Mežpils Saules eils.

Dortmunder

Dostmunder lager tipa alus veids radies 19.gs. beigās Vācijā. 19.gs. sākumā Eiropā eksportam paredzēto alu mēdz dēvēt par “Dortmundes eksporta alu”. Šim alus veidam raksturīgs balanss starp iesalu patīkamo saldumu un intensīvo apiņu rūgtumu. Alus veidu raksturo pikantu ziedu apiņu aromāts. Šis alus veids bija paredzēts ne tikai eksportam uz Vāciju, bet to ražoja arī Dortmundes rūpnīcas darbiniekiem, kuri to bija ļoti iecienījuši.

Izcils šī alus veida piemērs – Aldaris 1865.

Baltic Porter

Baltic Porter ir tumšais alus, kas vēsturiski brūvēts reģionā ap Baltijas jūru. Tā recepte tika aizgūta no Anglijā tik populāriem alus veidiem, kā Britu Porteris vai Stout. Galvenā Baltic Porter atšķirība no angļu radiem ir tā, ka Baltic Porter tiek brūvēts ar Lager tipa raugiem un zemās rūgšanas temperatūrās.
Raksturīgās tumšo ogu un žāvēto augļu garšas un aromāta nianses tiek panāktas, pateicoties dažādu iesalu bagātīgajai buķetei.

Izcils šī alus veida piemērs – Mežpils Porteris.