Izvēlne
Img 5704 (1)

Alus kultūra

Latvijas pirmais alus someljē Andris Rasiņš atklāj faktus par alu, kas jāzina visiem alus cienītājiem.

Alus ir populārākais alkoholiskais dzēriens pasaulē un trešais populārākais dzēriens kopumā, uzreiz aiz ūdens un tējas. Arī Latvijā alus ir lielā cieņā, un ”Aldaris”, viens no nozares ietekmīgākajiem spēlētājiem, ir parūpējies, lai ar Latvijā pirmā sertificētā alus someljē Andra Rasiņa palīdzību izglītotu mūs visus par šī dzēriena niansēm.

Sabiedrības izglītošana par alus kultūras daudzveidību un dažādību, alus vēsturi un kvalitāti Aldarim ir tikpat būtiska, cik pati alus brūvēšana , tāpēc sertificētais alus eksperts Andris Rasiņš dalās ar zināšanām par to, kas ir būtiskākās alus sastāvdaļas un to veidi, kā arī atklāj, ar ko atšķiras ”ale” tipa alus no ”lager” tipa alus.

Aldara aizkadri alus vēsturē

Lielākā daļa cilvēku alu iedala divās grupās: gaišajos un tumšajos, bet tas īsti nav pareizi. Alu iedala pēc izmantotā rauga tipa, proti, ”ale” un ”lager” tipa alos. ”Ale” tipa aliem izmanto augšējās rūgšanas raugu, un to raudzēšanas process notiek istabas temperatūrā, savukārt ”lager” tipa aliem izmanto apakšējās rūgšanas raugu, un to raudzēšanas temperatūra ir 7⁰-10⁰C .

”Lager” tipa alus veids ir salīdzinoši nesens izgudrojums un kļuva populārs aptuveni 18. – 19. gadsimtā. Interesants fakts, ka tieši pateicoties ”lager” tipa alum, tika izgudroti arī pirmie ledusskapji, jo tā brūvēšanai ir nepieciešama krietni zemāka temperatūra. 

Par pārējām alus sastāvdaļām un tā brūvēšanas noslēpumiem lasi šeit

Aldara aizkadri noliktavā

Plastmasas pudele, skārdene vai stikla pudele?

Latvijā populārākie alus iepakojumi ir PET pudeles, stikla pudeles un skārdenes. Katram no iepakojumiem ir savi plusi un savi mīnusi, taču vienam no tiem plusu ir vairāk nekā pārējiem. Iespējams, lielākais alus eksperts Latvijā – Andris Rasiņš, atklāj, ka vislabākais iepakojums alum ir skārdene. Lielākie alus ienaidnieki, kā zināms, ir gaisma un skābeklis, ar tiem vislabāk tiek galā tieši skārdene.

Vairākas labas īpašības ir arī stikla pudelēm, tomēr skārdenēm to ir vairāk. Skārdenēm ir labāka gaisa izolācija un tās neļauj saules stariem piekļūt alum, tādējādi saglabājot nemainīgu kvalitāti un garšu. Tiesa, arī brūnajām stikla pudelēm ir gana laba aizsardzība no saules, taču skārdenes šajā cīņā uzvar.

Pie skārdeņu labajām īpašībām var minēt arī to, ka tas ir dabai draudzīgs iepakojums, proti, to ir viegli pārstrādāt. Savukārt, skatoties no alus patērētāja pozīcijām, skārdene ir arī ērtāka transportēšanai, jo tā ir vieglāka un izturīgāka - ja gadās nejauši nomest zemē, tad, visticamāk, tā nesaplīsīs. Par stikla pudeli to nevar apgalvot.

Pie stikla pudeles labajām īpašībām var pieminēt to, ka alus pildīšanai tās var izmantot atkārtoti, un jāatzīst, ka stikla tara ir tradicionālāks alus iepakojums.

Aldara aizkadri laboratorijā

Aldara

”Aldara” laboratorijas speciālisti, izmantojot modernākās un progresīvākās iekārtas, katru dienu rūpējas par to, lai alus cienītāji saņemtu tikai un vienīgi augstākās kvalitātes alu. Mēs varam būt gandarīti, ka tepat Latvijā ir iespēja izmantot visaugstākā līmeņa aprīkojumu laboratorijā, kurā strādā profesionāla un pieredzējusi komanda ar plašām zināšanām pārtikas tehnoloģiju jomā un alus brūvēšanā.

Laikā, kad pasauli pārņēmušas augstākās tehnoloģijas, ”Aldara” laboratorijā alus kvalitātes noteikšanas galvenais instruments joprojām ir cilvēks. Darbinieki, kas pārbauda alus garšu, regulāri pilnveido savas zināšanas ārzemēs, kur tiek trenēta un attīstīta viņu spēja atšķirt visdažādākās alus garšas un smaržas nianses.

”Aldara” darbinieki prot nošķirt pat sīkākas apiņu smaržu nianses, noteikt alus rūgtuma pakāpi, pamanīt pat nelielas garšas atšķirības, kas var rasties sarežģītā alus radīšanas procesa laikā. Cilvēka ožu un garšas kārpiņas vēl joprojām nevar aizvietot pat vismodernākās tehnoloģijas.

”Aldara” produkcijas atbilstību pasaules visaugstākajām kvalitātes prasībām nodrošina profesionālās aldaru komandas un vismodernāko iekārtu mijiedarbība progresīvajā ”Aldara” laboratorijā. Alus testēšana visaktīvāk norisinās jaunu produktu radīšanas laikā un regulāri tiek veikta arī ikdienas ražošanas procesā, lai nodrošinātu nemainīgi izcilu alus garšu.

Aldara aizkadri restorānā

Kā pareizi pasniegt un baudīt alu?

Alus baudīšanas un pasniegšanas kultūra ir ļoti bagāta un interesanta. Tā ir tikpat sarežģīta un savdabīga kā daudziem citiem dzērieniem, un ir vērts ievērot galvenos pamatprincipus, lai alus baudīšana būtu izcila.

Svarīgi atcerēties, ka alus ir jābauda no glāzes, jo tādējādi var ne tikai redzēt alus lielisko izskatu, bet arī pilnvērtīgi sajust dzēriena aromātu. Vēl viens iemesls, lai dzertu alu no glāzes, ir fakts, ka tad CO2 jeb ogļskābās gāzes neuzpūtīs jūsu vēderu.

Arī glāzes izvēlei ir nozīme. Šobrīd redzama tendence, ka katram alus veidam tiek izgatavotas īpašas glāzes – gan kviešu aliem, gan tumšajiem aliem, kā arī universālās glāzes, no kurām var baudīt dažādus alus veidus.

Kad ir noteikts gan alus veids, gan arī izvēlēta tam atbilstošā glāze, ir ļoti svarīgi pārliecināties, lai glāze būtu tīra. Ja gaisa burbulīši pēc alus ieliešanas uzreiz sāk lipt pie glāzes malas, tas nozīmē, ka glāze nav pareizi izskalota vai pat izmazgāta, un tas noteikti ietekmēs alus garšu.

Nepareiza alus ieliešana glāzē arī var sabojāt tā garšu. Kā tad ieliet alu pareizi? Sasveriet glāzi 45 grādu leņķī un tad ļoti lēnām, gar maliņu teciniet alu glāzē. Tuvojoties augšpusei, glāze ir jāiztaisno, lai izveidotu putu “cepurīti”. Šīm putiņām jābūt vismaz viena īkšķa izmērā.

Visbeidzot, ir būtiski zināt, kādā temperatūrā ir jāservē alus. Atcerieties, jo gaišāks un vieglāks alus, jo zemākā temperatūrā jāservē, savukārt, jo tumšāks, tumīgāks alus, jo temperatūrai jābūt tuvākai istabas temperatūrai.

Un atceraties – no alus neveidojas ”vēderiņš”, bet alus veicina apetīti.