ATBILDĪGA ALKOHOLA LIETOŠANA
Vissvarīgākā alus īpašība ir garša. Taču tas nav vienīgais iemesls, kāpēc mēs to baudām. Alus daudziem cilvēkiem rada sociāli vienojošas sajūtas, palīdz atslābināties un justies labi, taču līdz zināmai robežai. Šo pozitīvo sajūtu dēvējam par “drošo zonu”. Ja dzeram vairāk, efekts var pārvērsties par defektu.
Mēs, “Carlsberg” uzņēmumā, nevaram palikt malā un vēlamies iesaistīties, lai izglītotu par atbildīgu alkohola lietošanu. Mēs ticam zināšanu spēkam, un tam, ka, zinot savu “drošo zonu”, jūs varēsiet izklaidēties bez nepatīkamas pašsajūtas un izvairīties no nepārdomātu lēmumu pieņemšanas.
Jums ir jāpaliek savā “zaļajā zonā” draugu, atpūtas un komandas dēļ... Ne tikai tāpēc, ka mēs tā iesakām. Kā alus ražošanas uzņēmums mēs mīlam alu. Taču mēs arī zinām, ka pozitīva pieredze nav atkarīga tikai no tā, kā mēs to brūvējam – tikpat liela nozīme ir tam, kā jūs to baudāt. Tāpēc mēs ieguldām tikpat lielas pūles, lai stāstītu, kā to darīt pareizi un atbildīgi.
Sviniet atbildīgi - palieciet savā “drošajā zonā”!
PALIECIET SAVĀ “DROŠAJĀ ZONĀ”
“Drošā zona” ir jūsu alkohola “komforta zona”, kurā dzēriena baudīšana ir daļa no laba laika pavadīšanas kopā ar draugiem, rada svētku sajūtu, palīdz socializēties. Daži no labajiem iemesliem, kāpēc mēs visi mīlam alu!
Katram no mums šī zona ir atšķirīga: tā ir atkarīga no alkohola tolerances līmeņa, no ķermeņa svara u.c. faktoriem. Ja zināt, kāda ir jūsu “zaļā zona”, jūs varat dzert, ievērojot savas robežas, un ilgāk baudīt vakaru un jautrību. Dzerot pārmērīgi daudz, dzerot lielā ātrumā, jūs viegli pārkāpsiet šo zaļo robežu un ātri vien pārvērsiet lielisku vakaru par sliktu pieredzi.
RISKANTAS SITUĀCIJAS
Jo vairāk dzerat, jo lēnāk spējat reaģēt uz apkārt notiekošajām pārmaiņām un vairāk pasliktinās jūsu spriestspēja. Neiesaistieties nekādās “riskantās” situācijās, kurās no jūsu lēmumiem var būt atkarīga jūsu un apkārtējo drošība.
PĀRMĒRĪGA DZERŠANA VAI SMAGA EPIZODISKA DZERŠANA (HED)
Lai gan definīcijas atšķiras, parasti par pārmērīgu dzeršanu vai smagu epizodisku dzeršanu (HED) tiek uzskatīta liela alkohola daudzuma lietošana īsā laika periodā, kas izraisa nopietnu reibumu. Pārmērīga dzeršana var radīt smagas īstermiņa sekas gan jums pašam, gan apkārtējiem cilvēkiem, tostarp kaitējumu veselībai, nelaimes gadījumus, smadzeņu darbības traucējumus, seksuālu vardarbību un pat nāvi. Pārmērīga alkohola lietošana nekad nav labs lēmums.
SAGLABĀJIET KONTROLI
Dzeršanas daudzums un ātrums, un tas, ko paralēli ēdat vai dzerat, var ietekmēt jūsu stāvokli, vismaz īstermiņā. Ja rodas šaubas, pārtrauciet dzeršanu un pagaidiet, līdz esat pārliecināts, ka spējat kontrolēt situāciju un pieņemt adekvātus lēmumus.
DZERŠANA NAV DOMĀTA VISIEM
Daudzi cilvēki izvēlas nedzert kultūras, reliģisku vai citu personisku iemeslu dēļ. Lēmums nedzert vienmēr ir jārespektē. Izvairieties no dzeršanas vai ierobežojiet to, ja esat slims, sliktā garastāvoklī vai jebkurā situācijā, kad dzeršana jums nešķiet pareiza rīcība. Ja jūs nevarat kontrolēt alkoholisko dzērienu baudīšanu, jums to nevajadzētu darīt vispār.
NEDZERIET, JA ESAT NEPILNGADĪGS
Lielākajā daļā valstu ir noteikts minimālais atļautais vecums alkoholisko dzērienu iegādei vai patērēšanai, vai abiem. Alkohola iegāde un lietošana nepilngadīgajiem ir nelikumīga un var kaitēt cilvēka fiziskajai un garīgajai attīstībai. Dažās valstīs vai kultūrās nepilngadīgajiem ir paredzēti izņēmumi, ja alkohola lietošana ir daļa no reliģiskām ceremonijām vai pat dažiem ģimenes svētkiem. Pārliecinieties, ka saprotat un ievērojat vietējos likumus.
AUTOVADĪŠANA
Pat neliels alkohola daudzums var ietekmēt jūsu spēju vadīt transportlīdzekli, tāpēc vienīgais drošais padoms ir izvairīties no jebkāda alkohola lietošanas, ja vadāt transportlīdzekli.
ALKOHOLA LIETOŠANA UN GRŪTNIECĪBA
Alkohola lietošana var radīt negatīvu ietekmi arī tad, ja vēlaties ieņemt bērniņu. Ja apsverat ģimenes pieauguma iespēju, jautājumu par alkohola lietošanu šajā posmā vajadzētu pārrunāt ar savu ģimenes ārstu. Dzeršana grūtniecības laikā var negatīvi ietekmēt vēl nedzimušā bērniņa attīstību un veselību. Droša alkohola lietošanas robeža grūtniecības laikā nav noteikta, tāpēc vienīgais pareizais lēmums ir nedzert vispār. Arī dzeršana zīdīšanas laikā var nelabvēlīgi ietekmēt mazuļa pašsajūtu, veselību un attīstību. Ja esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti, pārrunājiet alkohola lietošanas jautājumu ar savu ģimenes ārstu.